Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Audiobooki

W naszej bazie znajdziecie wiele pozycji z gatunku książki mówionej.

Poniżej postaramy się wyjaśnić w przystępny sposób, jak wyszukać konkretny tytuł lub wyświetlić listę wszystkich znajdujących się w wypożyczalni audiobooków.

1. Dwa rodzaje audiobooków

Zależnie od wybranej klasyfikacji, na pewno można wyróżnić więcej typów. My skupimy się na dwóch, związanych z różnymi sposobami odtwarzania.

a) audiobooki niezakodowane:

Tak możemy określić zbiór tych najbardziej popularnych, prostych do odtworzenia książek mówionych. Nagrane w zwykłej technice audio, możemy je odsłuchiwać na komputerze i niektórych niezależnych odtwarzaczach płyt. Nie musimy robić nic więcej – płytę wystarczy umieścić w kieszeni urządzenia i tyle! Po przesłuchaniu materiału, krążek zwracamy bibliotece.

b) audiobooki zakodowane:

To pozycje dedykowane przede wszystkim niewidomym, ponieważ dystrybuowane są przeważnie nieodpłatnie przez fundacje wspierające tę grupę niepełnosprawnych. Do ich odtwarzania niezbędne jest urządzenie nazywane Czytakiem. Nie ma żadnej innej możliwości legalnego odsłuchania tego typu nagrań. Pliki kopiujemy z płyty do pamięci urządzenia za pomocą kabla poprzez użycie komputera. 
W naszej bibliotece możliwe jest wypożyczenie Czytaka.

 


2. Przeszukiwanie katalogu online

W pierwsze kolejności musimy otworzyć główną wyszukiwarkę katalogu. Na potrzeby zwykłego przeszukiwania, nie ma potrzeby zmiany żadnych ustawień.

W zależności od tego czy szukamy pozycji danego autora, czy konkretnego tytułu, z menu rozwijanego wybieramy interesującą nas opcję.

...a następnie w okienko po lewej wpisujemy nazwisko autora lub tytuł interesującego nas audiobooka. Pamiętajcie jednak, że w systemie bibliotecznym autorami są zarówno: pisarz, który stworzył pierwowzór, tłumacz tekstu – jeśli ten został napisany w innym niż polskim języku oraz lektorzy, gdyż wszystkie te osoby przyczyniły się do bezpośredniego wykreowania książki.

Kiedy wpiszemy interesującą nas frazę, wybieramy rodzaj dokumentu. Nie chcemy przecież, żeby katalog znalazł nam książkę pisaną. Chodzi nam o audiobooki. Dla poszczególnych rodzajów książek mówionych, z menu rozwijanego wybieramy:

a) dla audiobooków niezakodowanych – dokument dźwiękowy lub audiobook

b) dla audiobooków zakodowanych – dokument elektroniczny

Dlaczego istnieje taki podział i jak najłatwiej go zapamiętać? Tak jak pisaliśmy wyżej – dokumenty dźwiękowe to po prostu nagrania, które możemy odtwarzać bezpośrednio z płyty. Do odtwarzania audiobooków zakodowanych, konieczne jest kopiowanie plików i specjalne urządzenie. Dzięki takiemu rozróżnieniu w klasyfikacji, zawsze będziecie wiedzieli, co wypożyczacie.


Teraz wystarczy już tylko kliknąć na przycisk Szukaj. 

Kliknięcie na interesujący nas tytuł pokaże, czy pozycja aktualnie jest dostępna, czy też musimy ją zarezerować i poczekać na odbiór. Postępowanie jest identyczne jak w przypadku książek papierowych.

 

3. Wyświetlenie listy wszytkich audiobooków:

a) niezakodowanych

W tym celu musimy w wyszukiwarce wybrać typ dokument dokument dźwiękowy i kliknąć przycisk Szukaj, bez wpisywania czekokolwiek w pole wyszukiwarki. Czynność tę powtarzamy dla typu audiobook. Zalecamy pozostawienie opcji Tytuł, przy polu wyszukiwania, co da pozwoli nam wyświetlić alfabetyczny spis tytułów.

b) zakodowanych

Postępujemy tak samo, jako typ dokumentu wybierając dokument elektroniczny

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny